top of page
uyuz ilaçlama.jpg

Uyuz Böceği İlaçlama

Uyuz vakalarında başarılı tedavi; uyuz akarını taşıyan kişi ve  ilişkili olduğu kişilerin akarlardan arınması ve koruma altına alınması ile mümkündür. Yayılım hızına bağlı gelişen komplikasyonların yönetimi ve yaşam alanlarındaki çapraz bulaş risklerinin ortadan kalkması başarılı bir uyuz tedavisinin önünü açmaktadır.

Uyuz Böceği Tedavi ve Çözümü

Tıbbi Tedavi: Tıbbi tedavi süreci hekimlerin gözlemi ile başlamaktadır. Bu gözlemden çıkan veriler ile hastanın bağışıklığına ve değerlerine uygun ilaçlar verilerek bireysel tedavi süreci başlatılmaktadır. Kişiye uygun verilen ilaçlar dışında uyuz akarlarını deriden atabilmek için %5 permetrin aktif maddeli losyanlar ile desteklenmelidir. Bu tedavi yalnızca uyuz kaşıntılarını geçiren kişi ile kalmamalı, semptom gösteren birey ile aynı ortamı paylaşayan bireyler de bu tedaviye başvurmalıdır.

Dezenfeksiyon ve Temizlik: Uyuz problemi yalnızca insan vücüdunda konaklayan bir mikroorganizma değildir. Konakçılık yaptığı alanlar arasında eşyalar ve nesneler de gelmektedir. Bu durumda uyuz hastalığı için yalnızca tıbbi tedavi yeterli olmayacak, eşyalar ve nesneler üzerinde de bazı hijyen uygulamaları yapılması gerekmektedir. Bu eşya ve alanların başında koltuk, perde, kapı kolları ve musluk gibi el temasının yoğun olduğu yerler gelmektedir. El temasının yoğun olduğu ve diğer eşyalar üzerinde dezenfeksiyon uygulaması yapılması gerekmektedir. Dezenfeksiyon uygulaması, insan vücüdundan atılan akarların eşya ve nesneler vasıtası ile yayılımını durdurmak için önem  arz etmektedir. 


Tekstil ve Kıyafet Kullanımı: Çarşaf, nevresim, yastık ve yastık kılıfı gibi ürünlerin yanı sıra günlük kıyafetlerinde sık sık maksimum sıcaklıkta yıkanmalı ve ütülenmelidir. 

bottom of page